,
Andere zetel
Het feit dat jij niet meer blij wordt als je de woonkamer binnenloopt, kan maar zo aan de zetel liggen. Omdat het meestal een flinke hap uit het budget is, doe je er vaak langer mee dan je lief is. Maar soms is het gewoon niet meer de goede kleur, zijn de vlekken niet meer te tellen of heeft hij eigenlijk nooit lekker gezeten. Reserveer dus een deel van die 5000 euro voor een big ass hoekzetel die toch luchtig oogt of deze zachte velours tweezitter in warm okergeel.
De keuze voor het formaat van de zetel is natuurlijk afhankelijk van de grootte van de woonkamer, en van het aantal mensen dat er gebruik van gaat maken. Ben je een zetelhanger of hou je meer van een actieve zit? En ben je klein van stuk of heb je een puber met lange stelten in huis? Ga bij de keuze van de zetel niet over één nacht ijs en ga vooral proefzitten met alle gebruikers. Pas als je weet wat voor type zetel je wilt, kijk je naar de prijzen en de kleur.
Kosten: Prijzen voor zetels lopen nogal uiteen, omdat het enorm uitmaakt welk formaat hij heeft en van welk materiaal de nieuwe aanwinst is gemaakt. Daarom gaan we voor een gemiddelde prijs van 1500 euro. In deze kostenpost zit dus best wat rek. Maak een weloverwogen keuze, want het is er misschien wel een voor de komende tien jaar.
Nieuwe fauteuil
De rol van eyecatcher in huis kan zomaar zijn weggelegd voor een nieuwe fauteuil. De woonkamer krijgt echt een oppepper van een curvy bouclé stoeltje, een knipoog naar de sixties met deze rotan fauteuil met zwarte poten en roze zitting of deze combinatie van strak en warm met teakhouten frame en zwarte velours zitting.
Kosten: Voor een fauteuil met een goede zit én goede looks betaal je gemiddeld 750 euro. Heb je voor een basic zetel gekozen waarmee je goed kunt mixen en matchen? Dan kun je met de fauteuil goed uitpakken en een flink statement maken. En test 'm voor de aankoop wel even uit, dan weet je zeker dat ie bij je past.
Likje verf
Bij een goede metamorfose hoort natuurlijk ook een nieuwe lik verf. Sowieso om de muren een opfrisbeurt te geven, maar misschien ook wel om eens goed out of the box te gaan. Bedenk dat het kleinste deel van je budget naar verf en schildersbenodigdheden zal gaan, maar dat je er een groot resultaat en verschil mee boekt. En ben je er na een paar jaar klaar mee, dan heb je in een paar uur een nieuwe kleur op de muur. Dit geldt eveneens voor behang, kijk maar naar dit rustige en toch anders-dan-anders behang met 3D figuren in zacht lichtgrijs, dit vintage bloemenpatroon van hkliving of deze grote kraanvogels op een zachtroze ondergrond.
Kosten: Ga je zelf aan de slag? Met een blik muurverf van 2,5 liter kun je ongeveer 20 m2 verven. Heb je ook rollers, afplaktape en een verfbak nodig, dan kom je voor een grote muur toch wel op 100 euro uit. Behang heb je in allerlei prijsklassen, maar gemiddeld betaal je voor een rol kwaliteitspapier 35 euro. Soms kun je ook fotobehang kopen waarmee je genoeg hebt voor een muur van bijna 3 meter. Hiervan liggen de kosten rond de 150 euro, maar dan heb je wél wat in huis gehaald. Uiteraard komen er nog de lijm (kies kant-en-klare behanglijm voor het gemak), een kwast of roller om de lijm aan te brengen en een handige telescoopsteel bij. We rekenen voor een flinke verf- en/of behangmetamorfose 300 euro.
Beter lichtplan
Wat is een kamer zonder licht? Je hebt toch mínstens een aantal lampen nodig om je nieuwe aanwinsten in de schijnwerpers te zetten. Vaak is de verlichting de sluitpost van de begroting, maar bij deze metamorfose pak je dit anders aan. Het lichtplan is eigenlijk de start van alles en vormt als het goed is een mix van functionele en sfeerverlichting. Stylist Femke laat je in deze video's voor praktische verlichting en sfeerverlichting zien hoe je zo'n uitgekiend plan aanpakt.
Functionele verlichting zorgt ervoor dat je basis op orde is en dat je alles goed kunt zien en vinden zodra je het huis binnenstapt. Dit begint bij de hal, zet zich door naar de keuken en uiteraard naar de woonkamer. Dit vertaalt zich in spotjes die je bij voorkeur kunt dimmen, maar ook in een fijne vloerlamp waarbij je de krant of een boek kunt lezen. En saai hoeft dit allerminst te zijn, want bij bij sommige lampen komen functie en design perfect samen, kijk maar naar deze klassieke booglamp in een nieuw strak jasje of deze beauty van een vloerlamp met gepoedercoat staal en marmer. Combineer je dit met sfeerverlichting in de vorm van een hanglamp, vloerlamp met linnen kap en retro voet of sfeervol wandlampje, dan heb je een woonkamer die én als nieuw én perfect in balans is.
Kosten: In het kostenplaatje van een goed lichtplan kun je je nog weleens verslikken, want tel maar eens op wat een goede leeslamp, een paar sfeervolle vloerlampen, een design wandlamp en wat spotjes bij elkaar kosten. Zonder te overdrijven ga je al snel richting de 750 euro. Maar dan zie je de komende jaren wel beter dan ooit.
Fris vloerkleed
Elke kamer – hoe groot of klein ook – knapt op van een vloerkleed. Het brengt sfeer en gezelligheid, werkt verbindend als je een kingsize woonkamer hebt en verbetert bovendien de akoestiek. Vaak kiezen we standaard voor een rechthoekig kleed, maar overweeg ook eens een ronde variant, of een vierkante. En wat dacht je van een combinatie van meerdere vloerkleden? In deze shopgids lees je wat voor vorm vloerkleed past bij jouw woonkamer en wensen, heel handig als je door de vloerkleedbomen het bos niet meer ziet.
We tippen graag alvast een paar van onze favorieten: een warm multi-color vloerkleed van Sissy Boy, dit tijdloze vloerkleed in jute en wolmix van Made en deze ovalen superzachte eyecatcher in zachtroze met bruine streep.
Kosten: Een vloerkleed in een goed formaat start meestal rond de 200 euro en heeft uitlopers richting of boven de 1000 euro. De prijs is met name afhankelijk van het materiaal. Duik hier dan ook goed in, want vooral als je gevoelig bent voor huisstofmijt luistert het best nauw. We rekenen voor een mooi statement-kleed een gemiddelde som van 500 euro.
Optelsom + de kers op de taart
We houden voor de finishing touch van je nieuwe woonkamer nog best wat budget over: zo tussen de 500 en 1000 euro. Hoewel, dat lijkt heel wat, maar als je dit reserveert voor een mooi kunstwerk, foto's in een lijst, sierkussens, een paar grote kamerplanten, zoals deze monstera of strelizia, en een heerlijk huisparfum, dan vliegen die laatste euro's je portemonnee uit.
Alle kosten bij elkaar opgeteld, kom je door het stellen van prioriteiten en uitspattingen te vermijden met een budget van 5000 euro voor de woonkamer enorm ver. Met als resultaat een kamer waarvan je hart de komende jaren elke keer weer een sprongetje maakt.
Bron: vtwonen 06-2021 | styling Liza Wassenaar | fotografie Jeroen van der Spek