1. Zelf tegelen met geduld
Geduld is een schone zaak en ook tegelzetten vergt veel van je op dat gebied. Weet je van jezelf dat dit een valkuil is, dan moet je er óf van afzien óf het als de ultieme zelftest zien. Pippi zei tenslotte ook: 'Ik heb het nog nooit gedaan, dus ik denk dat ik het wel kan'.
Waar dat geduld 'm dan precies in zit? Allereerst in het juiste moment uitkiezen. Je kunt namelijk pas tegelzetten als de basis goed is. Dat betekent kurkdroge en rechte muren. In een nieuwbouwwoning moet je bijvoorbeeld zeker vier weken wachten voordat je kunt beginnen. En in een oudere woning waar de muren schots en scheef staan, moet er eerst geëgaliseerd worden. Ontdek de beste tips om zelf te stucen.
Breng je de nieuwe tegels aan op een oude laag? Dan moet je eerst de oude tegels ontvetten om vervolgens een primer aan te brengen. Pas dan hecht de tegellijm echt goed. Ga je meteen van start, dan loop je het risico dat al je harde werken voor niets is geweest. Een flinke dosis geduld heb je ook nodig met voegen, zie onze laatste tip.
2. De eerste tegel
Wanneer je een muur gaat tegelen, is de plek van de allereerste tegel van groot belang. Van daaruit ga je namelijk verder tegelzetten en begin je schuin, dan is er geen weg meer terug. Begin bij het tegelen van een muur nooit onderaan bij de vloer, maar een tegelrij erboven. Professionele tegelzetters zetten boven die eerste tegel een streepje en plaatsen hier met behulp van een waterpas een lange lat met een paar stalen spijkers (niet te diep in de muur slaan) horizontaal op de muur. Hierop tegel je de eerste rij tegels en daarna kan er eigenlijk niets meer fout gaan, want zo begin je gegarandeerd helemaal recht.
Tip: je kunt ook eerst een legplan maken op de vloer, zo bekijk je wat het mooiste staat en op welke plek de tegels het beste afgesneden kunnen worden.
3. Tegels snijden
Perfect uitkomen met tegels lukt jammer genoeg lang niet altijd, daarom is een tegelsnijder echt onmisbaar. Zorg ervoor dat je er eentje van goede kwaliteit koopt of huurt, want het is zonde als je tegels moet weggooien omdat de breuklijn lelijk is of ze gebroken zijn. Zorg dat de tegelsnijder op een voor jou goede hoogte staat en probeer niet te veel druk op de hendel te zetten. Bij wandtegels is dit vaak ook helemaal niet nodig en is even 'aaien' soms al genoeg. Voor wandtegels is een snijwiel van 6 mm voldoende, voor vloertegels heb je een groter wiel nodig, dit ligt aan de dikte van de tegel. Vraag dit voor de zekerheid even na bij de leverancier. Een tegelsnijder kun je huren bij de meeste grote bouwmarkten.
NIEUWE TEGELS?
Ontdek alle vtwonen tegels.
4. Tegellijm
Is de muur egaal en ontvet en ben je tevreden met het legplan? Dan begint het echte werk! Voor het aanbrengen van de tegellijm heb je - naast lijm ook - een kleine troffel en een lijmkam nodig. Schep tegellijm met de troffel op de lijmkam, druk de kam stevig tegen de muur en trek 'm in horizontale richting over de muur. Tegellijm droogt ontzettend snel, dus breng nooit meer lijm aan op de muur dan je in twintig minuten kunt tegelen. Toch te veel lijm gebruikt? Met een vochtige spons kun je dit verwijderen.
Vergeet tijdens het tegelen niet de tegelkruisjes. Zij helpen je om de tegels gelijkmatig uit te zetten. Die kruisjes zijn er in verschillende maten en welke breedte je kiest is een kwestie van smaak. Hiervoor kun je het volgende aanhouden:
-
Tegels tot 5 cm : een voeg van 2 mm
-
Tegels van 6 tot 10 cm : een voeg van 2 tot 3 mm
-
Tegels van 11 tot 25 cm : een voeg van 3 mm
-
Tegels groter dan 25 cm : een voeg van 4 tot 6 mm
5. Voegen
Bij geduld kwam het al langs: voegen is precisiewerk. Je kunt namelijk niet meteen gaan voegen als de tegels er net op gelijmd zijn. Wacht zeker 24 uur na het plaatsen van de laatste tegel. Pas dan is de lijm goed opgedroogd.
Voor het voegen heb je voegmiddel in poedervorm en water nodig. Kijk goed op de verpakking hoeveel je nodig hebt voor de juiste hoeveelheid. Roer het goed door, zodat eventuele klonten verdwijnen. Voor het aanbrengen van het voegsel heb je een voegenspaan nodig. Hiermee maak je steeds een diagonale beweging. Als je de hele muur volgesmeerd hebt met het voegmiddel en dit is opgedroogd, dan haal je met een vochtige voegspons de resten op de tegels weg. Dit blijf je doen totdat alle voegen er superstrak uitzien. Was de spons tussendoor een paar keer uit, zodat je de tegels niet steeds weer vies maakt. En daarna kun je er nog even met een droge doek overheen. Zie je wel dat zelf tegelen best te doen is?